Częste pytania

Częste pytania

Pamiętaj, że dbałość o higienę jest wyrazem szacunku dla dentysty, który zajmuje się Twoimi problemami.

  • Jeśli możesz to dokładnie wyczyść zęby przed wyjściem w domu
  • Jeśli jesteś z „marszu” poproś o szczoteczkę w recepcji i zrób to przed wejściem do gabinetu
  • Jeśli nosisz protezy ruchome koniecznie je umyj a usta przepłucz wodą
  • Jeśli przyjmujesz leki musisz znać ich nazwy – dentysta o nie na pewno zapyta

Dla własnego bezpieczeństwa bezwzględnie stosuj się do poleceń personelu wykonującego zdjęcie.

  • Pamiętaj o higienie jamy ustnej
  • Jeśli wykonujesz panoramę lub zdjęcie cefalo – zdejmij okulary i biżuterię (kolczyki także z języka), bo zniekształcają obraz, długie włosy – podepnij
  • Jeśli nosisz protezy ruchome – wyjmij je
  • Jeśli jesteś kobietą w wieku rozrodczym poinformuj personel o tym, czy nie jesteś w ciąży

Jeśli odłamie się fragment zęba to trzeba go przynieść do gabinetu – może uda się go przykleić

Jeśli ząb zostanie wybity z zębodołu trzeba go koniecznie odszukać, opłukać wodą trzymając za koronę i zgłosić się jak najszybciej do gabinetu. Ząb na czas transportu powinien być umieszczony w roztworze soli fizjologicznej lub w mleku, ewentualnie włożony do ust w okolicę zębów górnych bocznych – musi być w środowisku wilgotnym. Może uda się go uratować i oszczędzić kosztownego leczenia protetycznego.

Jest to żółty lub brązowy, kruchy osad będący zmineralizowaną płytką nazębną. Przyczynia się do powstawania i rozwoju choroby dziąseł i może być usunięty tylko poprzez dentystę.

Dentysta podczas badania sprawdza nie tylko czy pacjent ma ubytki. Bada całą jamę ustną i sprawdza czy nie ma wczesnych oznak choroby dziąseł, raka jamy ustnej lub wielu innych schorzeń.

Zdjęcie Rtg ujawniają problemy,których dentyści nie mogą zobaczyć gołym okiem,takie jak ubytek pomiędzy zębami czy zniszczenie kości spowodowane choroba dziąseł.

Wczesne wykrycie schorzenia zapobiega nadmiernym zniszczeniom, a tym samym pozwala uniknąć drogiego leczenia. Pacjentka w ciąży lub przypuszczająca taką możliwość powinna o tym powiedzieć dentyście. Wykonanie zdjęć Rtg zastanie wówczas odłożone do czasu gdy urodzi się dziecko.

Tkanki w jamie ustnej w istocie zmieniają się się z wiekiem. Oto kilka często pojawiających się problemów:

  • Suche usta. Takie leki jak antyhistaminowe, przeciwbólowe, moczopędne mogą spowodować suchość w jamie ustnej, co zwiększ ryzyko powstania próchnicy, ponieważ redukują one ilość śliny wypukującej bakterie. Dentysta może zalecić leczenie sztuczną śliną lub używanie bez cukrowych słodyczy, które pobudzają ślinianki do pracy.
  • Próchnica korzeni. Dziąsła często zanikają w miarę upływu lat, odsłaniając korzenie i zwiększając prawdopodobieństwo powstania próchnicy korzeni.
    Próchnica  może wywołać nadwrażliwość zęba. Dentysta zazwyczaj przepisuje terapię fluorową i zaleca unikanie jedzenia i picia zawierającego cukier.
  • Ciemnienie zębów. Jest to naturalny proces w miarę upływu lat.

W razie złamania zęba należy oczyścić odłamany fragment ciepłą wodą i tak szybko jak to możliwe odwiedzić dentystę, zabierając ze sobą wszystkie odłamane fragmenty.

Lekarz jest w stanie przykleić je z powrotem do zęba.
Jeżeli zostanie wybity ząb należy go opłukać, trzymając za koronę, a nie za bardziej delikatny korzeń. Następnie należy go umieścić w mleku lub włożyć go do ust pomiędzy górnymi zębami a policzkiem. Trzeba bardzo uważać,aby go nie połknąć! Jeżeli dentysta nie zajmie się takim zębem w ciągu pół godziny od momentu wybicia – to 90% szans, na to że zostanie on ponownie umieszczony żywy na swoim miejscu.